Logo Studenckiego Koła Naukowego Rehabilitacji Medycznej (SKN Rehabilitacji Medycznej). Mens sana in corpore sano
  1. pl
16 października 2024

NABÓR OCHOTNIKÓW DO BADANIA

a bunch of pink tulips sitting in a vase

Zapraszamy kobiety i mężczyzn w wieku od 60 do 80 lat, którzy wykazaliby chęć udziału w badaniu pt. "Wpływ modelu ćwiczeń opartego na interwałowym treningu biegowym w samoregulowanym odciążeniu na skład ciała, sprawność i wydolność fizyczną, siłę mięśniową, poziom bólu oraz ryzyko upadków u osób po 60. roku życia".

Miejsce: Dział Rehabilitacji
Wielospecjalistyczny Szpital Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowej Soli
Ul. Chałubińskiego 7, 67-100 Nowa Sól

Planowany okres rekrutacji: do końca roku kalendarzowego 2024.

Cel badania 

Wysiłek fizyczny to powszechnie promowana forma leczenia i profilaktyki licznych chorób. Niestety, wiele osób ma problemy z regularnymi ćwiczeniami z powodu braku czasu, bólu stawów lub innych problemów zdrowotnych. Model ćwiczeń, który chcemy zbadać ma na celu skrócenie czasu trwania wysiłku i zwiększenie jego efektywności bez nadmiernego obciążania stawów.

Obowiązki związane z udziałem w badaniu

Uczestnik będzie miał obowiązek: poddawania się wszystkim procedurom związanym z badaniem, wypełniania kwestionariuszy zgodnie z otrzymanymi instrukcjami, uczestniczenia w treningach zgodnie z harmonogramem badanego modelu ćwiczeń, informowania personelu badania o swoim samopoczuciu oraz zaobserwowanych objawach, nie uczestniczenia w żadnym innym badaniu naukowym.

Informacje o badanym modelu ćwiczeń

Model ćwiczeń, który testujemy w tym badaniu oparty jest na interwałowym treningu biegowym, tzn. ćwiczenia są wykonywane w określonych interwałach czasowych przeplatanych przerwami. Proporcje czasu wysiłku do czasu przerwy wynoszą kolejno: 60s/20s. Taki schemat powtarzany jest 5 razy, 4-krotnie w ciągu dnia, przez 7 dni w tygodniu. Wyniki przeprowadzonych dotychczas badań przemawiają za tym, że trening interwałowy przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, a także poprawy siły, sprawności i wydolności fizycznej, jednak intensywny charakter ćwiczeń niesie ze sobą ryzyko nadmiernego obciążenia stawów, tym samym będąc trudnym do samodzielnego realizowania w domu. W celu zmniejszenia ryzyka nadmiernego obciążenia stawów biodrowych, kolanowych i skokowych do treningu wprowadzono modyfikację umożliwiającą odciążenie dolnych partii ciała.

Rodzaje interwencji badawczych

Badanie polegać będzie na wypełnieniu kwestionariuszy, wykonaniu pomiarów antropometrycznych, a także na ocenie sprawności i wydolność fizycznej, siły mięśniowej oraz równowagi. Następnie uczestnik zostanie poinstruowany, w jaki sposób wykonywać trening, który jest przedmiotem badania i będzie musiał kontynuować ćwiczenia przez następne 28 dni. Po tym okresie ponownie zostanie poddany tym samym testom i pomiarom, co na początku badania. Przed rozpoczęciem badania zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad pozwalający na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zastosowania badanej terapii.

Ryzyko

Chociaż badanie wykorzystuje nieinwazyjne procedury, które nie powinny stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia, przed podjęciem decyzji o udziale należy uwzględnić ryzyko wystąpienia kontuzji. Choć prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest naprawdę niewielkie, to powinien Pan / powinna Pani o nim wiedzieć. Podejmiemy starania ograniczenia możliwości wystąpienia takiego zdarzenia.

Korzyści

Jeśli weźmie Pan/Pani udział w tym badaniu, odniesie Pan/Pani następujące korzyści: możliwość zapoznania się z innowacyjnym modelem ćwiczeń pod okiem wyspecjalizowanego personelu medycznego, potencjalna poprawa stanu zdrowia, a także opieka wykwalifikowanego zespołu badawczego. Nawet jeśli nie odniesie Pan/Pani innych korzyści z udziału to Pana/Pani udział powinien pomóc nam znaleźć odpowiedź na pytanie czy ten model ćwiczeń jest skuteczny w profilaktyce i leczeniu chorób związanych ze starzeniem. Na tym etapie badań populacja osób starszych może nie odnieść żadnych korzyści, ale mogą one pojawić się z czasem.

Pozostałych informacji udziela Zespół Badawczy SKN Rehabilitacji Medycznej. Osoby zainteresowane udziałem w badaniu zapraszamy do kontaktu z opiekunem naukowym lub przewodniczącą SKN.

Zdjęcie w tle

Uniwersytet Zielonogórski

Collegium Medicum

ul. Zyty 28 65-046 Zielona Góra 

Znak lokalizacji

E-mail grupowy

skn.rehabilitacji.medycznej.cmuz@gmail.com

Przewodnicząca

Ewa Stryjewska

stryjewska.ewa@gmail.com

Opiekun Naukowy

dr n. med. Franciszek Pietraszkiewicz

      f.pietraszkiewicz@inm.uz.zgora.pl

KONTAKT

Czy masz jakieś pytania?